Úzkosť má svoje spúšťače – ako ich odhaliť?
Ak trpíte pocitom nekončiaceho napätia či permanentného strachu, hoci sa v skutočnosti nie je čoho obávať, pravdepodobne máte úzkosti. Trpia nimi desiatky miliónov ľudí na celom svete, takže nejde o nič raritné, no na druhej strane ani príjemné. Ako sa pripraviť na príchod úzkosti vopred a ako ju odlíšiť od nebezpečnej úzkostnej poruchy?
Pozor na vážnejšiu úzkosť
Občasné pocity úzkosti sa objavia takmer u každého. Zbystriť by ste ale mali, pokiaľ sa u vás objavujú veľmi často a znemožňujú vám každodenné fungovanie. Rozdiel medzi bežnou úzkosťou a úzkostnou poruchou je predovšetkým v intenzite, trvaní a vplyve na bežný život. Pri úzkostnej poruche je často potrebné vyhľadať aj odbornú pomoc.
Život s úzkosťou určite nie je jednoduchý. Jej bežnými prejavmi sú nespavosť, chronická únava, podráždenosť, problém sústrediť sa či svalové napätie. Ak hľadáte všeliek, sklameme vás – na úzkosť prakticky nič konkrétne neexistuje. Dá sa však na ňu pripraviť, a to tak, že zistíte, čo vašu úzkosť spôsobuje.
V prípade, že chcete vyskúšať aj nejaké prípravky proti úzkosti, vhodné sú niektoré bylinky. Je to napríklad ľubovník bodkovaný, medovka či valeriána. Nájdete ich v podobe čajov, ale aj výživových doplnkov, ktoré si môžete kúpiť aj z pohodlia domova a za skvelé ceny vďaka týmto zľavovým promo kódom a kupónom.
Fyzický neporiadok môže spôsobiť ten duševný
Aj keď sa môže zdať, že alkohol s úzkosťou bojuje – opak je pravdou. Práve pohár vína môže byť jednoduchým spúšťačom, najmä, ak máte k úzkostiam sklony. Úzkosť môže spustiť aj droga, kofeín či dokonca niektoré druhy liekov na redukciu telesnej hmotnosti, kašeľ alebo antikoncepcia.
Úzkostlivý môžete byť aj vtedy, ak bývate nedochvíľny, pretože to vás môže vnútorne dosť stresovať. Záchvat úzkosti môže vyvolať napríklad aj neporiadok – najmä, ak ho máte doma často. Jednoducho si upracte doma a uprace sa vám aj zdravie.
Nenaplnené potreby bývajú tiež častým spúšťačom úzkosti. Ak ste často hladní, unavení alebo ste napríklad viackrát za sebou vynechali tréning, nie je divu, že sa u vás pravidelne dostavuje úzkosť. Zabudnúť by ste nemali ani na vyváženú stravu a dostatočnú hydratáciu.
Poznáte mindfulness techniky?
Nepovieme nič nové, keď za jeden zo spúšťačov úzkosti označíme aj stres. Stresu sa, bohužiaľ, vyhnúť nedá, ale existuje viacero spôsobov, ako ho lepšie zvládať a tým aj úzkostnú poruchu. Pravidelne cvičte – endorfíny zlepšujú náladu a poskytujú pocit pohody.
Dostatok spánku, relaxácia a mindfulness techniky ako meditácia, joga či progresívna svalová relaxácia tiež môžu byť nápomocní. Dôležitá je aj sociálna podpora a nemlčať o svojom probléme. Práve podpora rodiny či priateľov môže mnohokrát pomôcť rovnako, ako pomoc odborníka.
Zdravá strava je základ zdravého životného štýlu – bez úzkosti. Venujte pozornosť vyváženej strave bohatej na ovocie, zeleninu, celé zrná a bielkoviny, ktoré podporujú fyzické aj duševné zdravie. Taktiež nezabúdajte na pravidelné stravovanie. A keď už nestíhate variť, tak si aspoň objednajte – tento Wolt promo kód vám pri tom dokonca pomôže ušetriť.