Prečo by sme mali recyklovať odpad

Polystyrén, pri spaľovaní znečisťuje ovzdušie, na skládkach sa uvoľňuje do ovzdušia, kde spôsobuje znečistenie riek a pôdy a zdravia obyvateľstva. Naše dobré zdravie je dôležité, myslite na to. K rozkladu polystyrénu dôjde až za 1000 rokov. Z hľadiska recyklácie patrí k bezproblémovým a slúži na výrobu nových výrobkov, výrobu polystyrénbetónu, tepelnoizolačné zásypy, alebo sa pridáva do záhradných substrátov.

Prečo by sme mali recyklovať odpad
Prečo by sme mali recyklovať odpad (Foto: unsplash.com)

Gumová pneumatika z automobilu predstavuje vážny ekologický problém.  Na výrobu pneumatík sa používa 60 až 70 % z celkovej spotreby kaučuku, zvyšok väčšinou na výrobky z technickej gumy. Recyklovaním gumového odpadu sa môžu ušetriť až 2 tony ropy na výrobu 1 tony gumových výrobkov. Pneumatiky sa v prírode rozložia za 265 rokov. Spaľovanie je nevhodnou voľbou spracovania gumových pneumatík. Spaľovaním sa uvoľňujú do ovzdušia sadze a oxidy síry škodlivé pre dýchacie cesty a môžu spôsobiť až rakovinu.

Z recyklovaných plastov sa vyrábajú nové PET fľaše, tepelné izolácie, ľahčený betón, ploty, kompostéry, protihlukové steny, odpadkové koše, záhradný nábytok, koberce, odevy, výplne zimných búnd a spacích vakov, fólie, vrecia na odpad.

Recyklácia odpadu však akoby dosiahla vrchol. Najväčší svetový nákupca odpadu z vytriedených platov, Čína v minulom roku obmedzila výkup plastového odpadu. Čína odmieta najmä spätný výkup kelímkov a iných bežných farebných platov. Do tejto krajiny prúdi štvrtina plastových odpadkov z celej Európy, preto sa predpokladá nárast poplatkov za odpad pre mestá. Je len otázkou času kedy sa obmedzí aj recyklácia ďalších plastových produktov, preto by sme sa mali zamyslieť v akom obale kupujeme tovar,a znížiť tvorbu plastového odpadu. Ak vám táto téma nie je ľahostajná, magazín zdravia na stránkach MagazinZdravia.sk prináša aj viac článkov o tejto problematike.