Od afrických kôz k miliardovému biznisu – cesta jedného z najobľúbenejších nápojov sveta
Viete ktoré dva nápoje patria medzi najobľúbenejšie na svete? Ak nie, tak vedzte, že je to čaj a káva. A zrovna káve bude patriť aj tento článok. Prezradíme vám odkiaľ tento populárny nápoj pochádza aj to ako ho správne pripravovať. Dobrú chuť.
Kávu objavili kozy a pozorní pastieri
O objavení kávy sa rozprávajú príbehy a kolujú mnohé legendy. Snáď najznámejšou je historka o objavení kávy kozami. Tie africkí pastieri pásavali blízko kávovníkov. Pastierom neuniklo, že keď sa kozy nažrali plodov kávovníka, boli oveľa viac čulejšie a doslova hyperaktívne. Ľudia teda neváhali a otestovali plodinu na vlastnej koži, aj keď nie spôsobom, ktorý je bežný dnes. Z kávových zŕn a tuku tvorili jednoliatu hmotu, akési starodávne energetické tyčinky. Celý tento príbeh sa mal odohrať v severovýchodnej časti Etiópie, v oblasti zvanej Kaffa. Príznačný názov, čo poviete?
Cez Egypt a Arabský polostrov do Európy
Ako to už tak býva, čo je dobré, to na jednom mieste dlho nevydrží. Nie len chýr, ale aj káva ako taká sa čoskoro začali šíriť do sveta. Neminula ani blízkych susedov z Egypta a Jemenu a práve v Jemene začali v 15. storočí nápoj pripravovať spôsobom, ktorým sa pripravuje dodnes. To znamená pražením kávových zŕn a ich zalievaním horúcou vodou. Do Európy sa káva spolu s čajom dostáva v priebehu 17. storočia, ale veľký úspech si oba nápoje musia najskôr vydobyť. Pitie čaju je spočiatku výsadou vyšších spoločenských kruhov a aj káva si masovú obľubu získava až o dvesto rokov neskôr.
Prvá kaviareň a miliardový biznis
Ten, kto si otvoril prvú kaviareň, musel mať veľmi dobrý čuch. Na biznis aj na kávu. Tá, ktorá sa môže hrdiť titulom „prvá európska“, bola otvorená v roku 1645 v Benátkach. Volá sa Florian a na Námestí sv. Marka ju môžete nájsť dodnes. Avšak nie len Taliani si potrpia na skvelú chuť čerstvej kávy. Pijú ju ľudia naprieč celým svetom a aj preto je káva jednou z najobchodovanejších komodít na svete s ročným obratom približne 100 miliárd eur. Viac ako s kávou sa celosvetovo obchoduje už len s ropou.
Top producent – Brazília
Etiópia ako pravlasť kávy stále patrí do rebríčka najväčších producentov tejto obľúbenej suroviny. Najvyššie priečky však už dávno nedosahuje. Tie patria krajinám ako Kolumbia, Indonézia, Vietnam a najmä Brazília, ktorá má na svedomí až tretinu celosvetovej produkcie kávy! V 200 miliónovej krajine futbalu je 15krát viac kávovníkov ako ľudí.
Ako pripraviť najčerstvejšiu a najvoňavejšiu kávu
Keďže namletá káva stráca vplyvom vlhkosti a vzduchu svoju kvalitu, lepšou voľbou bude zrnková. Napríklad Bio zrnková káva. Pomeľte ju a ideálne do 15 – 20 minút zalejte vodou. Ale nie vriacou, inak získa nápoj spálenú príchuť. Teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 85 – 90 °C. Niektoré kanvice vedia pripraviť vodu na presne požadovanú teplotu. Ak takú ale nemáte, po zovretí vody počkajte asi 30 sekúnd než kávu zalejte. Voda za ten čas ochladne na prijateľnú teplotu.
Text: PR, foto: powerlogy.com