Kŕčové žily? Zbavte sa ich prírodnou cestou
Presné dôvody prečo vlastne kŕčové žily vznikajú, zatiaľ nie sú známe. V súčasnosnosti poznáme len isté predispozície či možné príčiny ich vzniku. Je však pravdou, že sa vyskytujú len u človeka a príčinou je často sedavé zamestnanie, tehotenstvo, obezita, hormonálna nerovnováha a pod. Našťastie však existujú účinné prírodné prostriedky, ktoré má doma každý z nás.
Overeným sa stal vitamín E, ktorý zlepšuje krvný obeh a zabraňuje vzniku krvných zrazenín. Ten nájdete napríklad v slnečnicových semenách, mandliach a lieskových orechoch, ale tiež v zelenej listovej zelenine ako je špenát, šalát, kel a podobne. Ani v prípade kŕčových žíl netreba zabúdať na vlákninu, aj keď sa často krát spája práve s trávením. 30-40 g vlákniny denne môže pomôcť nielen pri zápche, ale tiež pozitívne ovplyvňuje tlak v žilách. Zaraďte preto občas do svojho jedálnička aj Chia a ľanové semienka, pretože tie sú obzvlášť bohaté na vlákninu a omega3.
Trošku neznámym pre niektorých ľudí bude Kajenské korenie, to je však bohaté na kapsaicín, ktorý predstavuje aktívnu zložku, ktorá zlepšuje krvný obeh. Nikto určite nepohŕdne ďalšími troma prospešnými potravinami, ktorými sú jahody, čučoriedky a maliny. Pre ich vysoký obsah flavonoidov robia žily silnejšími a pružnejšími. Nebojte si preto toto chutné ovocie dopriať počas roka častejšie.
Naopak vyhnúť by ste sa mali príjmu veľkého množstva cukru, ktorý spôsobuje zápal a priberanie na váhe. Taktiež tukom, ktoré tiež spôsobujú zápal a zlý krvný obeh. Nevhodný je tiež alkohol a rafinované potraviny, pretože pri rafinácii jedlo stráca svoju nutričnú hodnotu a do tela sa navyše dostávajú toxíny. Pozor tiež na kofeín, pretože dehydruje vaše telo a to je veľmi zlé pre krvný obeh a kŕčové žily. Vždy preto za šálkou kávy vypite aspoň jeden pohár čistej vody.
Potraviny nám neprinášajú blahodarné účinky len ich konzumáciou. Vyskúšať môžete napríklad pohánkovú kúru či kelové zábaly. Je jednoducho vždy dobre vedieť, že nie sme odkázaný len na lieky z lekárne, ale úpravou svojho jedálnička môžeme v nemalej miere ovplyvňovať svoje zdravie. A to nie len vtedy, pokiaľ sa jedná o prevenciu, ale hravo aj pri zlepšovaní zdravotného stavu. Smelo do toho!