Ako na zdravé zuby a krásny úsmev
Zuby sú niečo, čo sa každý deň dostáva do kontaktu s okolím. Či už pri rozprávaní alebo usmievaní sa, zuby jednoducho nezakryjeme. Nájde sa veľa ľudí, ktorí so svojimi zubami nie sú spokojní. Ak chcete zistiť niekoľko tipov na skrášlenie vášho chrupu, čítajte ďalej.
Kvalitná zubná pasta a kefka
Výber zubnej pasty záleží od potrieb každého človeka zvlášť. Neexistuje pasta, ktorá sa dá označiť za najlepšiu. Každý si musí vybrať podľa svojich problémov a preferencií. Všeobecne je dobré hľadať pasty, ktoré obsahujú dostatok fluóru. Ten chráni zuby pred tvorbou zubného kameňa. Naopak ľudia, ktorí nemajú problém s tvorbou kameňa, ale s citlivosťou by mali používať pasty s obsahom dusičnanu draselného (napr. pasty Sensodyne). Výber zubnej kefky taktiež netreba brať na ľahku váhu, ak neviete akú potrebujete, v tomto vám najelšie poradí vaša dentálna hygienčka alebo váš zubár. Okrem iného, samozrejmosťou má byť aj používanie medzizubných kefiek.
Umývať aspoň 2x denne
Nie je to žiadna novinka, myslím že to všetci viete, jednoducho ak chcete mať pekné zuby, je potrebné umývať si ich. Najlepšie dvakrát denne. Podstatnejšie je večerné umývanie, keďže v noci sa tvorba slín výrazne spomaľuje. To vytvára prostredie vhodné pre množenie baktérií. Preto sa chceme čo najväčšieho množstva večer zbaviť.
Ako sa zbaviť zápachu z úst
Väčšina ľudí sa tento problém snaží vyriešiť ústnou vodou, to ale nie vždy prinesie očakávaný výsledok. Príčiny nepríjemného dychu sú väčšinou ukryté v tele a vyplachovanie úst pomáha len na krátku dobu. Keď už ústnu vodu používate, snažte sa vyhýbať tým s vysokým obsahom alkoholu. Práve alkohol ústnu dutinu vysušuje a vytvára prostredie vhodné pre rozmnožovanie baktérií. Pri samotnom čistení zubov je dobré najprv chrup vyčistiť pastou pomocou kefky, nechať chvíľu pastu pôsobiť a potom vypľúvať. Niektorí zubári dokonca odporúčajú nevyplachovať ústa vodou, aby pasta pôsobila čo najdlhšie. Vďaka tomu sa spomalí tvorba zubného kameňa a svieži dych vydrží dlhšie.
Jedálniček na zdravé zuby
Keď sa naozaj chcete zbaviť problémov so zubami a nepríjemným dychom, mali by ste sa zamyslieť aj nad svojim jedálničkom. Alkohol vám k sviežemu dychu určite nepomôže. Tiež ústa vysušuje a podporuje tvorbu baktérií. Cukor je tiež nepriateľom zubov, keďže baktérie, ktoré sa dostanú k cukru zvyšujú svoju aktivitu. Po káve je často problém s nepríjemným dychom a tiež môže zubom dodávať žltú farbu. Takisto pôsobí aj zelený čaj.
Pred umývaním zubov by ste sa radšej mali vyhnúť jedlám a pitiam s vyšším obsahom kyselín. To sú napríklad citrusy, džúsy z nich a iné druhy ovocia ako ananás. Kyseliny z nich oslabujú zubnú sklovinu a keď si následne zuby umývate kefkou vznikajú na povrchu malé drážky, v ktorých sa neskôr ukladajú baktérie. Asi najhoršie čo pre ústa môžete urobiť je fajčenie. Okrem zvýšeného rizika rakoviny ústnej dutiny vzniká aj problém s nepríjemným zápachom z úst a nečistoty z cigaretového dymu sa ukladajú na zuboch vo forme povlaku. Preto majú fajčiari často žlté zuby, čo nepôsobí veľmi atraktívne.
Bielenie zubov – áno alebo nie !?
Bieliace zubné pasty nie sú škodlivé, ale pri ich používaní je potrebné uvedomiť si, že nie sú práve najefektívnejšie. Pre zdravé zuby, by ste sa radšej mali sústrediť na zloženie svojho jedálneho lístku a zlepšiť starostlivosť o zuby. Ak predsa len chcete vylepšiť odtieň svojich zubov, vždy nakupujte len v lekárni, kde je záruka toho, že kúpite overený výrobok. Napríklad pri nákupe cez internet to môže byť online lekáreň Dr. Max alebo Lieky24. Pri nákupe cez internet môžete so zľavovými kódmi z KuponyZdarma.sk ešte zopár eur ušetriť.
Takže ak chcete dosiahnuť skrášlenie zubov, nezabúdajte na ich čistenie a z jedálnička sa pokúste vysadiť spomínané jedlá a nápoje. Určite nezabúdajte ani na preventívne pravidelné navštevovanie zubára. Dnes už okrem návštev zubára je čoraz väčšou samozrejmosťou aj preventívna návšteva u dentálnej hygieničky.
Foto: ilustračné