Strečing nie len pred cvičením – aké sú jeho prínosy pre naše zdravie?
Strečing je neoddeliteľnou súčasťou zdravého spôsobu cvičenia. Nech už posilňujete s ťažkým závažím, venujete sa aktívnym skupinovým športom alebo cvičíte s vlastnou váhou, strečing by ste mali zaradiť pred aj po cvičení. Množstvo odborníkov odporúča naťahovať sa nie len pri cvičení, ale aj ráno po zobudení alebo večer pred spaním. Aké prínosy má tento druh pohybu pre naše telo a myseľ?
Výhody strečingu
Strečing má významnú úlohu v živote športovcov. Slúži totiž ako prevencia pred vážnymi zraneniami, svaly sa pri ňom zahrejú a zároveň tak môžu zlepšovať svoj výkon. Naťahovanie je dôležité aj pre nás, ktorí žijeme bežným životom, nedvíhame činky, ale občas si radi zacvičíme.
Okrem toho, že sa vyhnete natrhnutým alebo stuhnutým svalom, tak si naťahovaním uvoľníte svalstvo a zlepšíte si svoj pohybový rozsah. Po čase pravidelného naťahovania pre vás nebude problém urobiť šnúru alebo mostík. Samozrejme, každému to bude trvať iné množstvo času. Strečing napomáha proti chronickým bolestiam pohybového aparátu a dokáže vás príjemne zrelaxovať (preto sa odporúča aj večer, pred spaním).
Ako sa správne naťahovať
Je pár základných zásad, ktoré by ste mali pri strečingu dodržiavať. Ak by ste nedbali na správne prevedenie cvikov, tak by vám mohli hroziť zranenia a bolesti. Pohyblivosť každého z nás je individuálna, takže sa nesnažte nikoho napodobňovať nad svoje sily. Cvičte tak, aby vám to bolo príjemné a podľa toho, čo vám dovolí telo. Cvičenie by malo prebiehať pomaly, s pravidelným dýchaním a jeden cvik by mal priemerne trvať aspoň 30 sekúnd.
Na cvičenie si pripravte pohodlné oblečenie – ideálne niečo elastické, čo sa prispôsobí vášmu telu. Začnite s malým množstvom opakovaní, postupne zvyšujte intenzitu a posúvajte svoje hranice. Treba na to ísť veľmi pomaly. Ak sa na to sami necítite, tak sa skontaktujte s trénerom alebo iným odborníkom. Ten vám vysvetlí správnu techniku.